Oryginał czy zamiennik?

Walka producentów drukarek z producentami zamienników trwa już bardzo długo. Nie ma zwycięzcy i chyba nie będzie. Na niektórych polach wygrywają zamienniki na niektórych oryginały są bez konkurencyjne. Producenci drukarek na rynek Polski wykorzystali już chyba moment gdy można było sprzedać tanio drukarkę a później liczyć na to, że ludzie kupią drogi oryginał bo zamienników albo jeszcze nie ma albo nie zawsze chcą działać.

Aktualnie tendencja w przypadku drukarek do domu czy małego biura jest taka aby urządzenie było nieco droższe, wystarczyło na 2-3 lata a klient kupował przez ten czas tylko oryginalne materiały eksploatacyjne najlepiej przez kanał sprzedaży producenta. Za granicą sytuacja taka jest już od dawna i firm produkujących zamienniki praktycznie nie widać. Tamtejszy klient jest wymagający, wygodny i co najważniejsze ma pieniądze, więc szkoda mu czasu na szukanie alternatywy. Woli kliknąć na link do sklepu producenta pojawiający się  na komputerze od momentu instalacji drukarki i tak będzie miał na drugi dzień oryginalny tusz czy toner. Cena nie jest tak istotna jak w Polsce. Szukając alternatywnego wkładu, można stracić czas a prawdopodobieństwo, że coś nie zadziała jest dużo większe, więc ludzie „na zachodzie” wiedzą, że to im się nie opłaca.

Polskie realia są inne, bardziej dynamiczne. Jednak przeciętny polak już wie, że tanio kupiona drukarka będzie później niezłą skarbonką. Aktualne trendy są takie aby urządzenia miały stałe zasilanie tuszem (w przypadku drukarek atramentowych). Praktycznie każdy producent posiada w sprzedaży model drukarki z tzw. CISS (Continuous Ink Supply System). Najbardziej popularne były Epsony, które były przerabiane na taki system, teraz producent posiada już fabrycznie zintegrowane zasilanie tuszem. Podobnie ostatnio dzieje się z Canonem i Brotherem. Wszelkie urządzenia tego typu są dość tanie w eksploatacji na oryginalnych tuszach i wydaje się, że cięcie kosztów stosując zamienny tusz nie ma sensu, zwłaszcza, że nie odpowiedni tusz może uszkodzić głowicę drukującą.

Drukarki laserowe czarno-białe tak często spotykane do wystawiania faktur, recept, drukowania pomocy naukowych są zazwyczaj tanie w eksploatacji wtedy gdy używamy zamienników. Warto pamiętać, że im nowszy model tym trudniej o zamiennik. Warto przed zakupem drukarki rozeznać się jak dużo ofert zamienników jest w internecie, to od razu pokarze nam czy warto taką drukarkę kupić. Jeśli chodzi o szkodliwość zamiennych tonerów, to w przypadku czarno-białych drukarek raczej nie mamy się czego obawiać.

Gorzej jest z kolorowymi drukarkami laserowymi, tutaj najpewniej byłoby stosować oryginalne tonery bez wyjątku. Oczywiście są modele, które na dobrej jakości zamiennikach kolorowych będą drukować prawidłowo ale zdarza się to bardzo rzadko. Ceny kompletów tonerów oryginalnych często w przypadku najtańszych drukarek laserowych kolorowych są tak wysokie, że ludzie kupują nową drukarkę i to często atramentową z systemem stałego zasilania tuszem.

Zapraszamy na naszą stronę z poradami o drukarkach: www.drukarkowe.info